Chińskie uniwersytety propagują „Myśl Xi Jinpinga”

1674

Myśl Xi Jinpinga stanowi jeden z fundamentów chińskiej ideologii państwowej. Nawiązania do koncepcji przewodniczącego pojawiają się często w oficjalnych komunikatach wydawanych przez KPCh, czy wypowiedziach polityków. Władze ChRL podejmują również działania mające na celu rozpowszechnienie wspomnianej teorii w społeczeństwie. Jednym ze sposobów osiągnięcia tego celu jest propagowanie koncepcji Xi za pośrednictwem środowiska akademickiego.

Przyjęta w marcu tego roku poprawka do chińskiej konstytucji sprawiła, że koncepcje polityczne Xi Jinpinga zostały umocowane prawnie. Tym samym aktualny przewodniczący ChRL stał się pierwszym od czasów Mao Zedonga przywódcą, którego idee sygnowane nazwiskiem autora wpisano do ustawy zasadniczej za życia ich twórcy. Odwołania do „socjalizmu o chińskiej charakterystyce nowe ery” stanowią treść wypowiedzi wygłaszanych podczas najważniejszych wydarzeń, w których uczestniczy Xi Jinping. Inni politycy z Państwa Środka także mówią o myśli Xi jako ideologicznym fundamencie współczesnych Chin.

Z poglądami Xi Jinpinga, obejmującymi szerokie spektrum tematów, władze starają się zaznajomić społeczeństwo, np. wydając publikacje poświęcone teoriom przewodniczącego. Niedawno światło dzienne ujrzała książka prezentująca stanowisko Xi w kwestiach związanych z dziennikarstwem.

Teoria Xi Jinpinga na uniwersytetach

W upływającym roku akademickim wiele chińskich uczelni uczyniło Myśl Xi Jinpinga ważnym elementem realizowanego przez nie programu nauczania. Pod tym względem Xi także jest porównywany do Mao Zedonga, jako że żaden inny chiński polityk nie miał zyskać równie silnej promocji w środowisku naukowym. Status ten przewodniczący ChRL zawdzięcza m.in. kilkudziesięciu nowo powstałym instytutom zajmujących się zgłębianiem jego koncepcji oraz organizowanym na terenie całego kraju wykładom poświęconym tym teoriom. Naukowcy decydujący się prowadzić badania związane z filozofią Xi i jego praktyką polityczną, mogą liczyć na wsparcie finansowe ze strony państwa.

Jedną z uczelni, która otworzyła kurs skoncentrowany na działalności Xi Jinpinga jest Shaanxi Normal University. Od wrześnie tamtejsi studenci uczęszczają na obowiązkowy przedmiot, w ramach którego poznają historię życia przewodniczącego obejmującą lata 1969-1975. Wówczas to Xi mieszkał i pracował w wiosce Liangjiahe w prowincji Shaanxi, co było następstwem jednej z kampanii prowadzonych przez Mao Zedonga. Wykładowcy oraz studenci związani z Shaanxi Normal University w samych superlatywach wypowiadają się o nowych zajęciach. Mówią o tym, jak inspirujący i pomocny w rozumieniu chwalebnej historii Xi Jinpinga jest przedmiot pozwalający bliżej poznać wspomniany rozdział jego biografii.

Niektórzy jednak z mniejszym entuzjazmem odnoszą się do przyswajania wiedzy na temat teorii przewodniczącego. Cytowany przez Reutera student z Pekinu stwierdził na przykład, że Myśl Xi Jinpinga składa się z pustych sloganów, które nie mają żadnej obiektywnej wartości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here