Nowe prawo aborcyjne w chińskiej prowincji Jiangxi

1864

W prowincji Jiangxi wprowadzono dodatkowe warunki, których spełnienie będzie niezbędne do przeprowadzenia aborcji przez kobiety znajdujące się ponad 14 tygodni w ciąży. Nowe przepisy interpretuje się jako próbę walki z zabiegami motywowanymi spodziewaną płcią dziecka. Decyzja lokalnych władz rodzi wśród części społeczeństwa obawy przed dalszym ograniczaniem swobody kobiet w podejmowaniu decyzji o dokonaniu aborcji.

Według przyjętych wytycznych przerwanie ciąży po 14 tygodniu jej trwania będzie wymagało zgody trzech lekarzy, którzy potwierdzą konieczność przeprowadzenia zabiegu. Wprowadzenie dodatkowych warunków odczytywane jest jako środek walki z aborcjami dokonywanymi ze względu na płeć dziecka, którą można zazwyczaj ustalić właśnie na wspomnianym etapie ciąży. Wyjaśnienie takie wydaje się być tym bardziej wiarygodne, że mieszkańcy prowincji Jiangxi są znani ze szczególnie silnej tendencji do preferowania męskiego potomstwa.

Niektórzy opisywane zmiany tłumaczą chęcią ochrony zdrowia ciężarnych kobiet przed zagrożeniami, jakie wiążą się z przerywaniem ciąży w jej późniejszej fazie. Jednocześnie komentatorzy rozpatrują wdrażane przepisy przez pryzmat chińskiej polityki demograficznej. Problem starzejącego się społeczeństwa oraz niskiego współczynnika dzietności budzą niepokój w kontekście przyszłego stanu gospodarki Państwa Środka. Wobec tych wyzwań rządzący mają skłaniać się ku rozwiązaniom obliczonym na poprawę niekorzystnej sytuacji, takich jak ograniczanie możliwości dokonywania aborcji.

Krytyka aborcyjnych ograniczeń

Gdy chińskie media poinformowały o posunięciu władz prowincji Jiangxi, w sieci rozgorzała dyskusja na temat wprowadzanych regulacji. Wielu internautów skrytykowało nowe przepisy. Stwierdzili, że w bezpodstawny sposób ograniczają one prawo kobiet do podejmowania samodzielnej decyzji o przerwaniu ciąży niezależnie od etapu jej rozwoju. Powątpiewa się także w skuteczność przyjętych na terenie Jiangxi wytycznych. Niektórzy uważają, że bez zastosowania innych środków mających na celu promowanie równego traktowania płci, regulacje te nie będą narzędziem umożliwiającym realne tworzenie społeczeństwa lepiej zbilansowanego pod względem liczby mężczyzn i kobiet wchodzących w jego skład. Część osób biorących udział w dyskusji wyraża także niepokój, że tego typu przepisy stanowią zapowiedź dalszych restrykcji mogących zagrażać prawom reprodukcyjnym Chinek. Obawy te uzasadnia się również charakterem systemu władzy funkcjonującym w Państwie Środka, gdzie postawa urzędników lokalnych rzadko bywa efektem ich spontanicznych decyzji, lecz jest raczej podporządkowana władzy centralnej. Z tej perspektywy nowe ograniczenia można interpretować jako sygnał istotnej zmiany kształtu chińskiej polityki w zakresie demografii oraz problemów z nią związanych, takich jak np. kwestia prawa aborcyjnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here