Japońskie szkoły wprowadzają mundurki przyjazne LGBT

4181

Wzrasta liczba japońskich szkół wprowadzających niezwykle elastyczny dress code. Inicjatywa ta ma na celu wspieranie uczniów o innej orientacji seksualnej, bądź transgender.

Władze szkolne chcą w ten sposób zmniejszyć dyskomfort pośród uczniów, którzy do tej pory musieli nosić mundurki odpowiednie dla danej płci. Charakterystyczne elementy stroju stanowiły dotychczas żakiet z wyeksponowanym białym kołnierzykiem i spodnie dla chłopców, a także marynarski żakiet i spódnica dla dziewczynek.

W liceum Kashiwanoha, mieszczącym się w mieście Kashiwa, w Prefekturze Chiba, uczniowie mają pełen wybór co do tego, czy chcą nosić spodnie czy też spódnicę, jak również krawat czy wstążki. Ubiór w tamtejszym liceum nie ma nic wspólnego z płcią. Na początku szkoła w ogóle nie chciała, aby jej uczniowie nosili mundurki, jednakże naciskało na to 90% rodziców, a w niektórych przypadkach i sami uczniowie.

Powołano specjalną grupę, składająca się z rodziców, uczniów oraz członków zarządu, której zadaniem było dyskutowanie nad kwestią mundurków. Podkreślono wagę tego, by przedstawiciele LGBT czuli się w szkole swobodnie. Nalegano również, by dziewczęta miały możliwość wyboru pomiędzy spodniami a spódnicą, ponieważ te pierwsze są o wiele bardziej praktyczne zimą.

Koshi Taki, wicedyrektor liceum Kashiwanoha, skomentował sprawę mundurków następującymi słowami:

„Wybieramy stonowane kolory i wzory, tak by mundurek mógł być przeznaczony dla każdego z uczniów, bez względu na płeć. Uważamy, że o wiele lepiej jest pozwolić im na noszenie czegoś, w czym będą się czuć komfortowo.”

Mundurki przyjazne LGBT coraz popularniejsze

Podobne inicjatywy są widoczne w całej Japonii. Jedno z gimnazjów w prefekturze Fukuoka ma zamiar zrezygnować z dotychczasowych mundurków i wprowadzić zamiast nich jednakowe marynarki. Chce również zezwolić uczniom na swobodny wybór pomiędzy spódnicą a spodniami.

Według badań przeprowadzonych przez Ministerstwo Edukacji, w 2014 roku w japońskich szkołach odnotowano 606 przypadków uczniów zaliczanych do LGBT, którzy czuli się niekomfortowo z powodu swojej odmienności.

Chociaż mundurki przyjazne LGBT są postrzegane jako pozytywna inicjatywa, to jednak może ona sprowadzić niepożądane zainteresowanie ze strony rówieśników w stosunku do uczniów innej orientacji. Władze liceum Kashiwanoha monitorują reakcję uczniów na nowy dress code.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here