„Koreańczycy. W pułapce doskonałości” – recenzja książki

4080

Większość książek o tematyce koreańskiej poświęconych jest rodzinie Kimów panującej w Korei Północnej lub uciekinierom z tego państwa. Natomiast istnieje niewiele pozycji, które skupiają się na codziennym aspekcie życia samych Koreańczyków, zwłaszcza tych z Korei Południowej. Książka autorstwa Franka Ahrensa pt. „Koreańczycy. W pułapce doskonałości”, która stosunkowo niedawno ukazała się na rynku wydawniczym w Polsce, stanowi wyjątek od tej reguły.

Frank Ahrens, który był dziennikarzem amerykańskiej gazety „The Washington Post”, przez 3,5 roku pracował w Republice Korei w Hyundai Motor Group w dziale public relations. Podejmując tam pracę, początkowo czuł  się niczym na „obcej planecie”.

Frank stanął na czele zespołu, którego priorytetowe zadanie stanowiło kreowanie wizerunku firmy na zewnątrz. Jednak praca w koreańskim czebolu okazała się sporym zaskoczeniem, ponieważ nasz główny bohater zetknął się z zupełnie innym światem i z odmiennymi praktykami panującymi w azjatyckiej korporacji. Głównym problemem dla autora była niezdolność zrozumienia podstawowych zasad obowiązujących w Korei tj. konfucjanizmu i koreańskości.

Biorąc pod uwagę fakt, że Frank był cudzoziemcem, pierwsze problemy zaczęły się już na etapie komunikacji z młodszymi współpracownikami, ponieważ ci drudzy nie wiedzieli, jak mają się do niego zwracać. Koreańskie miejsce pracy jest oficjalne i hierarchiczne, co jest zasługą konfucjanizmu. Szef może mówić do podwładnego po imieniu, lecz podwładny zawsze – nawet poza pracą – będzie zwracał się do zwierzchnika za pomocą tytułu i nazwiska. Innym zabawnym problemem było imię naszego bohatera, ponieważ w alfabecie koreańskim – hangulu, nie ma litery „F”, stąd też doczekało się licznych, przysłowiowych przeróbek.

Koreańska kultura picia i pracy

Bez wątpienia sporym zaskoczeniem dla czytelnika może okazać się fakt, że w Republice Korei panuje odmienna atmosfera w pracy. Za dnia wszyscy ciężką pracują, ale po zakończeniu obowiązków wspólnie popijają soju (koreański alkohol). W tym kontekście czytelnik może być zaskoczony kolejną rzeczą. Mianowicie w Republice Korei jest inna „kultura picia” niż na Zachodzie. Spożywanie po pracy dużej ilości soju ma prowadzić do ściślejszej współpracy zespołu w biurze, większej wydajności oraz kształtowania autentycznych uczuć między kolegami w pracy. Jeśli odmówisz picia, tym samym wywołasz poczucie dyskomfortu, naruszysz harmonię.

W tym wypadku dewiza koreańskiej korporacji, w której Frank pracował – „Hyundai na całe życie” – stanowi coś więcej, niż tylko zwykłe hasło mające zwiększyć sprzedaż. Jest ona wiernym opisem życia całych pokoleń Koreańczyków i zasad, którymi się kierują w codziennych obowiązkach. Nie bez powodu do dnia dzisiejszego powiedzenie „ożeń się z firmą” wciąż pozostaje aktualne.

Podsumowując, książka „Koreańczycy. W pułapce doskonałości” jest ciekawą pozycją, napisaną lekkim, zabawnym językiem. Frank Ahrens, opisując zwyczaje panujące w koreańskiej firmie, zawarł przy tym wiele trafnych spostrzeżeń i refleksji na temat narodu koreańskiego. Przykładowo słusznie zauważył, że Koreańczycy w sposób domyślny uczą się już od najwcześniejszych lat, że życie to nieustająca rywalizacja, przy czym rywalizacja dotyka każdego aspektu życia, od nauki zaczynając, na wyglądzie kończąc.

Ponadto w książce autor dokonał również przeglądu najważniejszych wydarzeń z historii Korei, przez co niniejsza pozycja jest wyjątkowa pod każdym względem. Jeśli ktokolwiek planuje w przyszłości pracować w czebolu koreańskim lub dowiedzieć się o odmiennych praktykach panujących w koreańskich firmach, to bez wątpienia powinien sięgnąć po niniejszy tytuł.

 

PODZIEL SIĘ
Absolwent studiów magisterskich na kierunku Historia, Studia Azjatyckie i licencjackich na kierunku Stosunki Międzynarodowe (specjalizacja: dyplomacja współczesna) na Uniwersytecie Jagiellońskim. Główne obszary zainteresowań: polityka USA wobec Półwyspu Koreańskiego, polityka zagraniczna państw koreańskich, stosunki polityczno-gospodarcze pomiędzy ChRL a KRL-D. Obecnie pracownik Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here