Palestyńskie podręczniki „na celowniku” Unii Europejskiej

Parlament Europejski przegłosował pod koniec września propozycję poprawki w budżecie UE na przyszły rok, odmawiającą wsparcia finansowego dla Autonomii Palestyńskiej w kwocie ok. 15,5 mln euro z powodu nieprzestrzegania pewnych standardów w szkolnictwie. Głosowanie plenarne nad tą sprawą odbędzie się 24 grudnia tego roku.

W książkach przeznaczonych już dla najmłodszych dopatrzono się elementów mowy nienawiści, mają one też gloryfikować terroryzm oraz męczenników religijnych. Nie wspominają one również o istnieniu państwa izraelskiego bądź określają je mianem „syjonistycznego okupanta”. Unia Europejska finansuje wydawanie podręczników i wymaga aby treści nauczania odzwierciedlały „wspólne wartości” i nie prezentowały poglądów ekstremistycznych. Organizacja IMPACT-se zajmująca się monitorowaniem programów nauczania i postaw nauczycieli na Bliskim Wschodzie oraz promująca oraz tolerancję zaapelowała do Ministerstwa Edukacji Autonomii Palestyńskiej o dokonanie zmian jeżeli chcą nadal otrzymywać pomoc.

Nie jest to odosobniony bliskowschodni przypadek. Ostatnio w egipskich placówkach zaczęto usuwać motywy z Myszką Miki i innych disneyowskich bohaterów. Władze szkół i przedszkoli uznały że dzieci powinny inspirować się historiami lokalnych postaci, w tym także bohaterów i „męczenników” wojennych, a nie obecną na całym świecie popkulturą.

Propagowanie antysemityzmu i wrogości wobec sąsiada nie wnosi niczego pozytywnego. Nie polepsza to też nastrojów jakie żywią wobec siebie oba narody żyjące tak blisko siebie. Brak wzmianki o obecności Izraela na arenie międzynarodowej, najbliższym sąsiedztwie a nawet szkolnej mapie zdecydowanie fałszuje obraz rzeczywistości, nie daje szansy na obiektywne przyjrzenie się sytuacji i podjęcia dialogu. Nie wspomina się o koncepcji dwupaństwowej bądź też o wcześniejszych próbach rozwiązania konfliktu przez polityków obu stron, jakim było chociażby Oslo którego mija właśnie 25 rocznica. Być może dzisiejsze dzieciaki chłonące za kilka lat wyjdą na ulice by skonfrontować się z izraelskimi żołnierzami i rzucać nich kamieniami. Analogicznie fałszywe i uogólnione wyobrażenia na temat Palestyńczyków po stronie izraelskiej tworzą bariery dla porozumienia.

Unia Europejska jest jednym z największych donatorów Autonomii, a jej regularne wsparcie jest niezbędne dla poprawnego funkcjonowania jej administracji, a w dalszej perspektywie także jej mieszkańców.

PODZIEL SIĘ
Studentka studiów bliskowschodnich, moduł Izrael w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ. Zaangażowana w działalność Bliskowschodniego Koła Naukowego UJ i Stowarzyszenia Dni Izraela w Krakowie. Zainteresowania - polityka, kultura i społeczeństwo Izraela i jego relacje z innymi państwami, język hebrajski, konflikt izraelsko - palestyński, media na Bliskim Wschodzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here