Zmiany w prawie migracyjnym Japonii mają zasilić rynek o 40.000 nowych pracowników

1522

Na początku listopada 2018 roku rząd japoński zaproponował zmiany w prawie migracyjnym wprowadzające nowe rodzaje wiz dla zagranicznych pracowników. Ma to pomóc z rosnącym problemem starzejącego się społeczeństwa, które skutkuje coraz mniejszą liczbą osób dostępnych na rynku pracy.

Administracja premiera Shinzo Abe chce dokonać rewizji i stworzyć nową kategorię tzw. „specjalnych umiejętności”, która pozwoli na napływ zagranicznych pracowników fizycznych do Japonii. Zakłada się, że od kwietnia 2019 r. rynek zasili ok. 40,000 tys. osób.

Nowy program bierze pod uwagę 14 sektorów biznesu, w tym budowlany oraz opieki społecznej. Ogólna deklaracja przedsięwzięcia podkreśla, że wszystkie te sektory są zagrożone kryzysem braku pracowników. Planowane są testy umiejętności oraz podstaw języka dla nowo przybyłych osób.

Zmiany planowane na kwiecień 2019 r. mają doprowadzić do powstania dwóch rodzajów statusu pobytu dla zagranicznych pracowników w określonych sektorach usług. Pierwsza kategoria zakłada pobyt do 5 lat i testowego udowodnienia umiejętności wymaganych w pracy, bez możliwości ściągnięcia swoich rodzin do siebie. Druga kategoria ma pozwalać na przedłużanie okresu pobytu w Japonii. Osoby ze specjalnymi umiejętnościami technicznymi będą mogły starać się o nowy rodzaj wizy po 3 latach pobytu w kraju.

Przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości przekazali „The Japan Times”, że istnieje „teoretyczna możliwość” nadania stałego pobytu osobom, które przepracują w Japonii 10 i więcej lat, ale nie podali więcej szczegółów.

Krytycy przedsięwzięcia zarzucają Abe poszukiwanie taniej siły roboczej.

Pojawiają się też głosy, że propozycje zmian prawa migracyjnego mają na celu szerszą akceptację imigrantów w Japonii, co będzie mieć poważne społeczne skutki.

Wg wyników badań przeprowadzonych przez „Kyodo News” 51.3% osób poparło projekt zmian prawa migracyjnego, a prawie 40% jest mu przeciwne. Poparcie dla administracji Shinzo Abe wyniosło 47.3%, co oznacza wzrost o 0.8 punktu procentowego w stosunku do ub. miesiąca. W telefonicznym badaniu wzięło udział ponad tysiąc losowo wybranych osób.

„Nie wprowadzamy zmian w naszej polityce działania wobec osób, które starają się na stałe zamieszkać w Japonii, czy też tzw. imigrantów. Nowy system nad którym pracujemy ma wspomóc sektory, które cierpią na niedobór pracowników” – przekazał premier Shinzo Abe.

Asahi Shimbun” podaje, że w październiku 2017 r. w Japonii pracowało ponad 1.2 mln zagranicznych pracowników.

PODZIEL SIĘ
mm
Specjalistka w sprawach Japonii i Korei związana z Uniwersytetem Jagiellońskim i Instytutem Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Pasjonatka japońskiej historii, polityki i kinematografii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here