Pierwszy indyjski szpital dla słoni

1481

W listopadzie 2018 roku w Mathurze w stanie Uttar Pradeś został otwarty pierwszy wyspecjalizowany indyjski szpital dla słoni. Miejsce ma nie tylko dostarczać wytchnienia słoniom, ale również przyciągnąć lokalnych i zagranicznych turystów.

Szpital jest przeznaczony do leczenia rannych, chorych i starych słoni. Placówkę wyposażono w urządzenia takie jak bezprzewodowy cyfrowy aparat rentgenowski,  ultrasonograf, specjalistyczny sprzęt do uspokajania zwierząt i organizowania kwarantanny. Znajduje się w nim również medyczny podnośnik, a także urządzenie do unieruchamiania słoni na czas zabiegów medycznych.

Sytuacja słoni w Indiach

Słonie – uważane za kulturowy i religijny symbol Indii – są równocześnie brutalnie traktowane przez poganiaczy słoni. Często padają ofiarą rażenia prądem, kłusownictwa, wypadków kolejowych czy zatruć. Setki słoni w Indiach, które stanowią ponad połowę populacji słoni w Azji, trzymane są w niewoli. Właściciele, aby podporządkować sobie zwierzęta używają ostrych metalowych haczyków.

Jak wynika z danych rządowych, populacja słoni indyjskich stale spada. W przeciągu ostatnich pięciu lat zmalała ona o około 3 tysiące osobników.

Nowe możliwości

Szpital znajduje się nad brzegiem rzeki Jamuny, w pobliżu centrum ochrony i pielęgnacji słoni prowadzonego przez Wildlife SOS, w którym mieszkają obecnie 22 słonie.

Taras widokowy pozwoli uczniom i studentom weterynarii obserwować zwierzęta z bezpiecznej odległości. W ten sposób będą oni mieli szansę nauczyć się, jak rozpoznawać zachowanie słoni i jak im pomagać.

Miejsce otwarte jest również dla turystów, którzy mogą zobaczyć, jak zwierzęta przywracane są do zdrowia. Stwarza to okazję do uświadomienia im, w jaki sposób traktowane są niektóre słonie wykorzystywane jako atrakcje turystyczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here