Smog w Delhi zabija powoli

2259

Listopad i grudzień są miesiącami, kiedy smog w Indiach przybiera na sile. Rolnicy rozpoczynają wypalanie pól, jest to też czas obchodów hinduskiego święta Diwali. Smog w Delhi staje się wówczas tak gęsty, że nie tylko utrudnia oddychanie, ale – jak twierdzą niektórzy – można nawet poczuć jego smak. 

Według badań przeprowadzonych przez India Today aż 35% mieszkańców Delhi chce opuścić stolicę, aby udać się gdzieś, gdzie powietrze jest mniej zanieczyszczone. Zdaniem badanych rząd nie angażuje się wystarczająco w walkę ze smogiem. Zdecydowana większość osób odczuwa pogorszenie nastroju lub zdrowia ze względu na zły stan powietrza.

Sytuacja bez wyjścia

Istnieje jednak w Delhi grupa osób, która nie może pozwolić sobie na wyjazd ze stolicy. Są to rikszarze rowerowi, którzy pracują przez cały dzień, żeby zarobić na siebie i swoją rodzinę. Nie mogą pozwolić sobie na przerwanie pracy. Jak na ironię, osoby związane z najbardziej ekologicznym środkiem transportu najmocniej odczuwają skutki zanieczyszczenia. Kaszel, trudności w oddychaniu, czasem w mówieniu – niezależnie od problemów zdrowotnych muszą jeździć dalej. Jeden z rikszarzy, Himasuddin, w wywiadzie dla BBC mówi: „Umieramy powolną śmiercią i nie jest to nawet nasza wina. Nikt się nami nie przejmuje, tak jakbyśmy w ogóle nie istnieli”.

Diwali 

Obchody hinduskiego święta światła także mają wpływ na powietrze. Jest to jedna z najważniejszych uroczystości, dlatego obchodzona jest z ogromnym rozmachem. Ogień i światło symbolizują dobro, które zwycięża nad złem. Hindusi zapalają wtedy oliwne lampki, by powitać boginię Lakszmi, której poświęcony jest najważniejszy dzień obchodów. Oprócz tego w czasie Diwali układa się także dekoracje kwiatowe, jak również organizowane są pokazy sztucznych ogni. W tym roku jednak Sąd Najwyższy w Indiach zakazał sprzedaży fajerwerków ze względu na ich niekorzystny wpływ na środowisko. Pomimo decyzji sądu w dalszym ciągu na ulicach odpalane były petardy, które nie są objęte zakazem. Przez to smog w Delhi, a także w innych dużych miastach, wyraźnie się zwiększa.

By nastąpiła poprawa stanu powietrza w Indiach, konieczne będzie wspólne działanie rządu i społeczeństwa. Bez takiej współpracy zmiana obecnej sytuacji wydaje się niemożliwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here