Indie – czwarty największy emitent CO2 na świecie

1474

Według przeprowadzonych badań Indie są czwartym największym emitentem dwutlenku węgla na świecie, co stanowiło 7% jego globalnej emisji w 2017 r. 

Na pierwszym miejscu w tym rankingu uplasowały się Chiny (27%), a odpowiednio za nimi Stany Zjednoczone (15%) i Unia Europejska (10%). Według raportu Global Carbon Project czwórka największych emitentów dwutlenku węgla wytwarza aż 58% jego globalnej emisji. 

10 największych emitentów CO2 na świecie

Odpowiednio po Chinach, Stanach Zjednoczonych, Unii Europejskiej i Indiach w rankingu znalazły się takie państwa jak: Rosja, Japonia, Niemcy, Iran, Arabia Saudyjska oraz Korea Południowa.

Prognozowana emisja dwutlenku węgla na rok 2018

Według szacunków emisja CO2 w Indiach utrzyma się na wysokim poziomie i wzrośnie w 2018 r. o około 6,3%. Zwiększającej się emisji dwutlenku węgla w Indiach sprzyja silny wzrost gospodarczy, który wynosi w przybliżeniu 8% rocznie.   

Pomimo tego, że światowa emisja CO2 jest niższa o 3% w porównaniu do historycznego maksimum, oczekuje się, że wzrośnie ona w 2018 r., co będzie spowodowane wzrostem zużycia energii w Chinach i Indiach. W badaniu stwierdzono, że podczas gdy gospodarki Indii i Chin są mocno uzależnione od węgla, w Stanach Zjednoczonych i Unii Europejskiej zachodzi powolna dekarbonizacja.

Możliwości Indii

Indie powinny nadal tworzyć elektrownie słoneczne wykorzystując swoje przywództwo w Międzynarodowym Sojuszu Solarnym, żeby zastąpić węgiel i wyeliminować smog. Ponadto Indie mogą ogłosić własną strategię ograniczającą użycie paliw kopalnych do 2020 r. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here