Indie – największe zanieczyszczenie powietrza na świecie

2457

22 z 30 miast z największym zanieczyszczeniem powietrza na świecie znajdują się w Indiach. Ponadto aż 7 indyjskich miast uplasowało się w pierwszej dziesiątce.

Jak podaje Al Dżazira, w Indiach znajduje się siedem z dziesięciu miast o największym zanieczyszczeniu powietrza. W poprzednich raportach to chińskie miasta zajmowały wysokie pozycje, jednakże jakość powietrza wyraźnie się tam poprawiła.

Raport opracowany przez AirVirtual oraz Greenpeace wykazał, że miasto Gurugram miało najgorszy poziom zanieczyszczenia powietrza na świecie w 2018 r. Gurugram znajduje się zaledwie 30 km na południowy wschód od stolicy Indii.

Tuż za Gurugramem w rankingu najbardziej zanieczyszczonego powietrza znalazły się takie południowoazjatyckie miasta jak:

2. Ghaziabad, Indie

3. Fajsalabad, Pakistan

4. Faridabad, Indie

5. Bhiwadi, Indie

6. Noida, Indie

7. Patna, Indie

8. Hotan, Chiny

9. Lakhnau, Indie

10. Lahor, Pakistan

Delhi, w którym mieszka przez ponad 20 mln ludzi, zajęło 11. miejsce w rankingu. Tym samym stało się najbardziej zanieczyszczoną stolicą na świecie. Kolejnymi stolicami z najgorszą jakością powietrza są: Dhaka w Bangladeszu oraz Kabul w Afganistanie.

Katastrofalny poziom zanieczyszczenia powietrza

Raport AirVisual i Greenpeace został opracowany na podstawie ilości PM2,5, która została zarejestrowana w ubiegłym roku w dziesiątkach tysięcy stacji monitorowania jakości powietrza na całym świecie. 

92 miasta z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem miały „niezdrową” średnią roczną obecność PM2,5. Cząsteczki te mogą przenikać głęboko do płuc i krwiobiegu. Mogą więc mieć wiele niekorzystnych skutków dla zdrowia człowieka. A w najbardziej ekstremalnych przypadkach – prowadzić do przedwczesnej śmierci. 

Chiny ograniczają emisję 

Najnowszy raport podkreślił poprawę jakości powietrza w innych częściach Azji. Szczególnie zwrócono uwagę na chińskie miasta. Odnotowano tam spadek o 12% średniej koncentracji PM2,5 od 2017 r.

Warto również zauważyć, że znaczną poprawę wykazał Pekin. W chińskiej stolicy zaobserwowano w zeszłym roku spadek tych cząstek o 13%. AirVisual i Greenpeace stwierdziły, że redukcja ta była wynikiem rozbudowanych sieci monitorujących oraz skutecznej polityki redukcji zanieczyszczenia powietrza wdrożonej przez chińskie władze w ostatnich latach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here