Indie: zmarł Manohar Parrikar

1660

Indyjski rząd ogłosił żałobę narodową po śmierci sekretarza generalnego stanu Goa, byłego ministra obrony. Manohar Parrikar zmarł w wieku 63 lat w wyniku choroby nowotworowej. Kondolencje płyną z całego kraju.

W poniedziałek 18 marca odprawione zostaną uroczystości pogrzebowe Manohara Parrikara. Jak informuje India Today od godziny 9:30 do 10:30 ciało byłego ministra będzie wystawione w głównej siedzibie partii BJP. Następnie zostanie przetransportowane do Kala Academy, gdzie ostatni hołd będą mogli oddać mu obywatele. Później szczątki zostaną przeniesione w procesji do Miramaru, gdzie odbędą się ostateczne rytuały pogrzebowe. W tym dniu w całym kraju ogłoszona została żałoba narodowa (na Goa trwać ona będzie od 18 do 24 marca).

Najważniejsi politycy Indii, między innymi prezydent Ram Nath Kovind oraz premier Narendra Modi, przesłali swoje kondolencje poprzez portale społecznościowe. Rahul Gandhi określił zmarłego mianem „jednego z ulubionych synów Goa”. Z kolei minister rozwoju zasobów ludzkich, Chowkidar Prakash Javadekar (czyt. Ćoukidar Prakaś Dźawadekar) napisał na swoim Twitterze: „Był uosobieniem idealizmu w życiu publicznym. Miał wizję dla Goa oraz kraju i pracował w trybie misji, aby to osiągnąć, niezależnie od obowiązków, jakie sprawował”.

Kariera polityczna

Manohar Parrikar pochodził z klasy średniej, z wykształcenia był inżynierem metalurgii. Nigdy nie ukrywał swojego poparcia wobec RSS (czyt. Rasztrija Swajamsewak Sangh), czyli prawicowej organizacji religijno-nacjonalistycznej. Był sekretarzem generalnym Goa przez cztery kadencje. Sprawował także funkcję ministra obrony w rządzie Narendry Modiego. Jego zaangażowanie w politykę BJP postrzegane było jako próba zahamowania popularności najstarszej partii politycznej w regionie – Maharashtrawadi Gomantak Party (MGP, czyt. Maharasztrawadi Gomantak Party). W 2012 roku przyczynił się do zdobycia przez swoją frakcję 21 z 40 miejsc w rządzie Goa. Pomimo choroby dalej uczestniczył w życiu politycznym.

Na początku 2018 roku jego zdrowie zaczęło się pogarszać. W ciągu ostatnich dni życia przebywał głównie w swojej prywatnej rezydencji w Goa. Leczony zarówno w Indiach, jak i USA, przegrał walkę z rakiem trzustki w niedzielę, 17 marca.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here