Cyklon Fani, najsilniejszy w Indiach od 20 lat

1260

Co najmniej 38 osób zginęło w północno-wschodnich Indiach i Bangladeszu po przejściu potężnego cyklonu Fani. Był to najsilniejszy cyklon, jaki zanotowano w Indiach w ciągu ostatnich 20 lat.
Fani dotarł do Zatoki Bengalskiej w piątek rano między godziną 8 a 10 czasu lokalnego. Zaatakował wzdłuż wybrzeża indyjskiego stanu Orisa, w pobliżu miasta Puri. Prędkość wiatru dochodziła w porywach do 205 km na godzinę.
Jak podaje Times of India cyklon pochłonął co najmniej 38 żyć w samej Orisie (do niedzieli po południu). Natomiast w Bangladeszu, według Associated Press, zginęło 15 osób, z których 6 zostało zabitych przez błyskawice.

Ewakuacja

Ponad milion osób zostało ewakuowanych ze obszaru aktywności cyklonu Fani. Indyjscy urzędnicy podkreślają, że masowa ewakuacja pozwoliła zapobiec większej ilości ofiar śmiertelnych, jednak statystyki strat mogą wzrosnąć w miarę przywracania łączności. Meteorolodzy powiadomili mieszkańców północno-wschodnich Indii i Bangladeszu o niebezpieczeństwie już tydzień wcześniej, jeszcze przed uformowaniem się cyklonu.

Poniesione straty

Naveen Patnaik, sekretarz generalny stanu Orisa, ogłosił pomoc dla rodzin, których domy zostały uszkodzone, począwszy od około 1375 USD za „w pełni uszkodzone” domy do około 50 USD za domy, które poniosły drobne szkody. Kiedy cyklon uderzył w Orisę, większość pokrytych strzechą domostw tego obszaru została zniszczona.
Cyklon wyrwał 10 000 drzew kokosowych i zniszczył uprawy rolne i ogrodnicze w Andhra Pradeś, jak podaje Times of India. Straty mogą sięgać nawet 8,5 mln USD. Fani spowodował również znaczne zniszczenia infrastruktury telekomunikacyjnej i energetycznej w niektórych częściach Orisy, w tym w Puri i Bhubaneswarze. Rzecznik rządu Indii poinformował o „rozległych zniszczeniach” domów, starych budynków i sklepów. Przywrócenie elektryczności w Puri zajmie co najmniej tydzień.
Zniszczenia dosięgły też bezcennych zabytków kultury. Zespół archeologów rozbił obóz wewnątrz 858-letniej świątyni Dźagannatha w Puri, aby zająć się wszelkimi uszkodzeniami spowodowanymi przez cyklon. Świątynia doznała jednynie stosunkowo niedużych uszkodzeń. Upadł posąg lwa na Zachodniej Bramie, zostało również uszkodzone jedno z bóstw na Bramie Lwa. Ucierpiało również znajdujące się w pobliżu świątyni święte drzewo Kalpa Bata.
Według Phila Klotzbacha z Colorado State University Fani był najsilniejszym cyklonem na północnym Oceanie Indyjskim od czasu cyklonu Nargis w 2008 roku. Sezon cyklonowy w Zatoce Bengalskiej może trwać od kwietnia do grudnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here