Zmarł ikoniczny pakistański artysta – Jamil Naqsh

769

Kultowy pakistański malarz, Dźamil Naqś (ang. Jamil Naqsh), zmarł w czwartek 16 maja w Londynie po poważnym zapaleniu płuc, które przeszedł na początku tego miesiąca.

Jak podaje Dawn, 79-letni Naqś, który przez ostatnie 10 lat mieszkał w Londynie, został przyjęty do szpitala St Mary’s 7 maja. Lekarze nie dawali mu dużych szans na wyzdrowienie.

Dźamil Naqś należy do pokolenia artystów takich jak Sadequain, Baśir Mirza, Ahmed Perwez, Śahid Sadźdźad, Masud Kohari, którzy po powstaniu kraju nadali kierunek sztuce pakistańskiej.

Kim był Dźamil Naqś?

Naqś urodził się w mieście Kairana (Uttar Pradeś) w 1939 roku. Dorastał w domu często odwiedzanym przez licznych artystów, pisarzy, poetów, muzyków czy polityków.
W 1954 roku Naqś dołączył do National College of Arts w Lahorze. Był wzorowym studentem, który szczególnie interesował się malarstwem miniaturowym. Jednak po roku wyjechał z NCA, aby zostać uczniem miniaturzysty Ustada Mohammada Śarifa. Rok później przeprowadził się do Karaczi.

Jego pierwsza wystawa indywidualna była wystawiana w Lahore Arts Council, a następna w Karachi Arts Council w 1962 roku.
Otrzymał liczne nagrody w tym: Shakir Ali Award w 1980 roku oraz the President’s Pride of Performance and the Artist’s Association of Punjab Award w 1989 r. Rada Sztuki Pakistanu przyznała mu także w 1982 r. upamiętnienie 20 lat jego wkładu w sztukę. W 2009 otrzymał wysokie odznaczenie – Sitara-i-Imtiaz.

Sztuka Naqśa

Styl Naqsha jest charakterystyczny i łatwo rozpoznawalny, zaś jego sztuka jest opisywana jako innowacyjna i reprezentatywna dla jego okresu.

Był wytrawnym rysownikiem z wrodzonym wyczuciem koloru i wzoru. Malarz rozwinął swój osobisty styl w ciągu trwającej sześć dekad kariery. Przedstawiał zarówno sławne osobistości z historii islamu, bogów i boginie z hinduskiej mitologii, motywy buddyjskie, jak i wyidealizowane postaci, takie jak rolnicy z Peńdźabu, kaszmirscy chłopi itp. Malował również kaligrafię islamską w swoim nowoczesnym stylu z unikalnymi i śmiałymi pociągnięciami pędzla.

W Karaczi w Pakistanie działa Muzeum Naqśa prowadzone przez członków jego rodziny.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here