Indie: BJP zwycięża z ogromną przewagą

1672

W Indiach zakończyły się wybory do Zgromadzenia Narodowego (Lok Sabha). Zwycięstwo odniosła Bharatija Dźanta Party (BJP), która zajmie wraz ze swoimi koalicjantami aż 353 miejsca w parlamencie (samodzielnie – 303). Indyjski Kongres Narodowy (INC) wspólnie z sojusznikami zdobył 91 mandatów, a pozostałe partie – 98. 

Wybory podzielone były na siedem faz i trwały od 11 kwietnia do 19 maja. Jak podaje India Today do głosowania przystąpiło prawie 67% z wszystkich osób uprawnionych. Spośród 8049 kandydatów wybrano 542, którzy zasiądą w nowym parlamencie. Głosy oddawano przy pomocy elektronicznych maszyn, co miało ułatwić wybór osobom, które nie potrafią czytać.

BJP pobiła swój wynik wyborczy z 2014 roku, kiedy zdobyła 282 mandaty. Gratulacje dla premiera Narendry Modiego płyną z całego kraju. Słowa uznania za pośrednictwem Twittera przekazał także bollywoodzki gwiazdor, Śah Rukh Khan: „My – jako dumni Indusi – wybraliśmy establishment z wielką jasnością, a teraz musimy za nim iść i i pracować z nim, aby spełnić nasze nadzieje i marzenia”.

Po wyborach nadszedł czas na utworzenie nowego rządu. Premier i Rada Ministrów zalecili już prezydentowi rozwiązanie obecnego parlamentu, którego kadencja kończy się 3 czerwca. Nowe Zgromadzenie Narodowe musi zostać utworzone przed tą datą, a cały proces rozpocznie się, kiedy prezydent Ram Nath Kowind otrzyma oficjalną listę wybranych członków.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here