Fala upałów przechodzi przez Indie

1539

Przez Indiach przetacza się obecnie fala upałów. Temperatury utrzymują się na wysokim poziomie, niekiedy sięgając nawet 50 stopni Celsjusza. Taka sytuacja może utrzymać się kilka dni dłużej ze względu na opóźniony monsun.

Przez cały rok na znacznym obszarze Indii temperatury są wysokie. Jednak miesiące letnie szczególnie dają się we znaki mieszkańcom. Najcieplej jest w stanach Radźasthan oraz Madhja Pradeś, w tym roku wyższe temperatury panują także na terenach od równin na północy aż do niektórych części płaskowyżu Dekanu (środkowa i południowa część Półwyspu Indyjskiego). W miejscowości Ćhuru (północny Radźasthan) w niedzielę 2 czerwca odnotowano temperaturę 50,8 stopni Celsjusza.

Niedobór wody i problemy turystyczne

Najbardziej narażone na działania wysokich temperatur są osoby, które całe dnie spędzają na zewnątrz. Dotyczy to zarówno kierowców riksz, dostawców, jak i bezdomnych. W niektórych miastach na poboczach dróg lub przy skrzyżowaniach można dostać wodę bądź inne napoje. Służby bezpieczeństwa na patrolach przebywają pod specjalnie ustawionymi parasolami tak, aby schronić się przed słońcem w cieniu. Według doniesień BBC, niektóre miasta zgłosiły niedobory wody. Z kolei w innych częściach kraju mieszkańcy mogą ochłodzić się w basenach.

Problem z pogodą widoczny jest także w Agrze, gdzie mieści się słynny Tadź Mahal. Turyści narzekają na upały i słabą dostępność punktów z napojami. W niedzielę 9 czerwca temperatura w mieście dochodziła nawet do 47 stopni. Jak informuje India Today za Indyjskim Departamentem Meteorologicznym, upały występują wtedy, kiedy przez dwa dni pod rząd termometry wskazują 45 stopni. Sytuacja zaliczana jest jako ciężka, gdy w takim samym czasie temperatura sięga 47 stopni.

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here