Najwyższa góra śmieci Indii przerośnie Tadź Mahal

3202

Najwyższa góra śmieci w Indiach w Nowym Delhi w przyszłym roku prawdopodobnie przewyższy Tadź Mahal. Tym samym stanie się cuchnącym symbolem miasta, które ONZ uważa za najbardziej zanieczyszczoną stolicę świata.

Wysypisko Ghazipur, usytuowane we wschodniej części Nowym Delhi, zajmuje obszar równy ponad 40 boiskom piłkarskim i rocznie rośnie o prawie 10 metrów wzwyż. Nad ogromnym obszarem palących się odpadów kręcą się jastrzębie i inne ptaki drapieżne. Jedzenia szukają tam również bezpańskie krowy, psy i szczury.

Według Aruna Kumara, dyrektora naczelnego East Delhi, stos śmieci ma już ponad 65 metrów wysokości. Przy obecnym tempie wzrostu w 2020 roku przewyższy Tadź Mahal w Agrze (o wysokości około 73 metrów).

Sąd Najwyższy Indii ostrzegł w zeszłym roku, że wkrótce na wysypisku będą musiały być umieszczone czerwone światła ostrzegawcze dla przelatujących odrzutowców.

Tak nie miało być

Ghazipur został otwarty w 1984 roku, a zapełniony – w 2002, wtedy także powinien zostać zamknięty. Jednak wciąż przywożone są tam nowe odpady, a każdego dnia na wysypisko docierają setki ciężarówek z nieczystościami.

„Każdego dnia w Ghazipur wyrzucanych jest około 2000 ton śmieci” – powiedział redakcji Dawn urzędnik miasta Delhi pod warunkiem zachowania anonimowości.

W 2018 roku część wzgórza zawaliła się po ulewnych deszczach, zabijając dwie osoby.
Wwóz nowych śmieci został wtedy zakazany, jednak po kilku dniach uchylono zakaz, ponieważ władze nie mogły znaleźć alternatywy.

Wynikające zagrożenia

Na wysypisku regularnie wybuchają pożary wywołane przez gaz metanowy wydobywający się ze stosów śmieci, a ich ugaszenie potrafi zająć nawet kilka dni.

Śambhawi Śukla, pracownik naukowy w Centrum Nauki i Środowiska w Nowym Delhi, twierdzi, że generowany przez śmieci metan może stać się jeszcze bardziej zabójczy, gdy zmiesza się z atmosferą. Ponadto do lokalnego kanału wycieka z wysypiska czarna toksyczna ciecz. „To wszystko musi zostać zatrzymane, ponieważ ciągłe zrzuty poważnie zanieczyszczają powietrze i wody gruntowe” – powiedziała Ćitra Mukherdźi, szefowa Ćintan [ang. Chintan], organizacji działającej na rzecz ochrony środowiska.

Mieszkańcy z kolei twierdzą, że wysypisko często uniemożliwia oddychanie. „Trujący zapach sprawił, że nasze życie stało się piekłem. Ludzie cały czas chorują” – powiedział 45-letni mieszkaniec, Punit Śarma.

Protesty nie działają, przez co wiele osób opuszcza okręg. Miejscowy lekarz Kumud Gupta twierdzi, że każdego dnia przyjmuje około 70 osób, w tym dzieci, cierpiących głównie na dolegliwości oddechowe i żołądkowe spowodowane zanieczyszczonym powietrzem.

Zatłoczone ulice, przemysł ciężki i coroczne spalanie pól w regionach wokół Delhi spowodowały, że indyjska stolica stała się znana z zanieczyszczenia.

Rządowe badanie przeprowadzone w latach 2013–2017 wykazało, że w Delhi odnotowano 981 zgonów z powodu ostrej infekcji dróg oddechowych. Ponadto ponad 1,7 miliona mieszkańców cierpiało na lżejsze infekcje.

Góry śmieci w Indiach będą rosnąć

Indyjskie miasta należą do największych na świecie producentów śmieci, wytwarzając 62 mln ton odpadów rocznie. Według danych rządowych do 2030 roku liczba ta może wzrosnąć do 165 mln ton.

Ćitra z organizacji Ćintan uważa, że odpady stały się ogromnym wyzwaniem, ponieważ rosnące bogactwo Indii napędza konsumpcjonizm i produkcję dodatkowych śmieci, których kraj nie może odpowiednio się pozbyć.

Premier Narendra Modi, kiedy przejął władzę w 2014 roku, rozpoczął kampanię Czyste Indie [Swaććh Bharat], w ramach której zbudowano dziesiątki tysięcy publicznych toalet i w 2016 roku wprowadzono nowe zasady gospodarowania odpadami. Jednak władze miasta nie traktują poważnie kryzysu odpadów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here