Narendra Modi odwiedził Malediwy i Sri Lankę

957

W swoich pierwszych po wyborach wizytach zagranicznych premier Indii, Narendra Modi, odwiedził Malediwy i Sri Lankę. Cel wizyty to wzmocnienie kontaktów oraz podkreślenie wagi dobrych stosunków politycznych z sąsiadującymi państwami.

Umowy handlowe z Malediwami

Istotnym punktem wizyty premiera Indii na Malediwach było podpisanie umowy dotyczącej połączeń drogą morską. Porozumienie dotyczy wprowadzenia promu pasażersko-towarowego pomiędzy dwoma krajami. W ostatnich latach stosunki indyjsko-malediwskie nie były najlepsze. Wpływ miały na to rządy poprzedniego prezydenta Malediwów, Abdully Jamina [ang. Abdulla Jameen], oraz bliskie relacje z Chinami, które upatrują państwo jako ważny punkt w budowaniu swojego Morskiego Jedwabnego Szlaku. Jednak po objęciu prezydentury przez Ibrahima Mohameda Soliha sytuacja zdaje się polepszać.

W czasie wizyty premier Modi został także odznaczony orderem „Rule of Nishan Izzuddeen”, który jest najwyższym odznaczeniem przyznawanym obcokrajowcom na Malediwach. Podczas wystąpienia w parlamencie poruszył kwestię walki z terroryzmem. Podkreślił, że nie dotyczy ona wyłącznie pojedynczych państw, ale całej cywilizacji. Oprócz tego zapowiedział wsparcie ochrony Meczetu Piątkowego znajdującego się na archipelagu.

Walka z terroryzmem

Po dwudniowym pobycie na Malediwach Narendra Modi udał się na Sri Lankę. Najważniejszą częścią podróży była wizyta w Sanktuarium św. Antoniego, w którym doszło do ataku terrorystycznego w czasie tegorocznej Wielkanocy. Czas odwiedzin wyspy był szczególnie ważny, bowiem na Sri Lance w dalszym ciągu panuje nerwowość i strach o bezpieczeństwo. Premier kontynuował retorykę z Malediwów i podkreślił potrzebę walki z terroryzmem. India Today podaje, że wizyta w Sanktuarium miała dać nie tylko wyraz solidarności z narodem lankijskim, ale też uspokoić panujący niepokój.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here