Wybory w Dźammu i Kaszmirze możliwe jeszcze w tym roku

983

Indyjska komisja wyborcza ogłosiła, że jeszcze w tym roku zostanie rozważona opcja przeprowadzenia wyborów do Zgromadzenia Dźammu i Kaszmiru. Ostateczne daty mają zostać podane po zakończeniu święcie Amarnath Jatra.

We wtorek 4 czerwca indyjska komisja wyborcza poinformowała, że możliwe jest przeprowadzenie wyborów do Zgromadzenia Dźammu i Kaszmiru. Sytuacja w stanie jest niestabilna, często słychać o niebezpiecznych wydarzeniach w regionie. W kwietniu tego roku doszło do spotkania władz Dźammu z komisją wyborczą. Podczas niego, jak podaje India Today, Kaszmirczycy twierdzili, że nie można przeprowadzić sondaży przedwyborczych ze względu na sezon turystyczny i nadchodzące święto. Chodzi tutaj o Amarnath Jatrę, czyli hinduistyczna pielgrzymkę do jaskini Amarnath w Kaszmirze. W tym roku będzie można ją odbyć w okresie od 1 lipca do 15 sierpnia.

W czerwcu zeszłego roku stan znalazł się pod rządami gubernatora. Stało się tak w wyniku rezygnacji partii BJP z koalicyjnego rządu z Partią Ludowo-Demokratyczną. Pod koniec roku, w zgodzie z indyjską konstytucją, podjęto decyzję o objęciu rządów nad stanem przez prezydenta. Czas trwania władzy centralnej trwa do 19 czerwca 2019 roku, jednak ma być przedłużony.

Harmonogram wyborów do zgromadzenia stanowego ma zostać ogłoszony po zakończeniu okresu pielgrzymkowego Amarnath Jatry. Komisja zapewnia, że na bieżąco będzie kontrolować sytuację w Dźammu i Kaszmirze, na podstawie czego ma podjąć decyzję o ostatecznych datach wyborów.

Dźammu i Kaszmir stanowi teren sporny pomiędzy Indiami, Pakistanem i Chinami. Rząd z Delhi uznaje cały stan jako swoją własność, mimo że sprawuje faktyczną kontrolę wyłącznie nad połową obszaru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here