Delhi pod jeszcze lepszą ochroną

1236

Indie planują w najbliższej przyszłości jeszcze bardziej rozbudować ochronę w swojej stolicy, Nowym Delhi. Rząd przymierza się do zakupu Krajowego Zaawansowanego Systemu Rakietowo-Powietrznego (NASAMS-II).

Times of India dotarło do informacji, z których wynika, że rząd indyjski zamierza rozbudować swój system bezpieczeństwa. Stany Zjednoczone szykują już podobno szkic umowy o zakupie przez Indie nowoczesnego NASAMS-II za kwotę ponad miliarda dolarów. Ma on stanowić część rozbudowanej tarczy antyrakietowej wraz z systemami krajowymi, izraelskimi oraz rosyjskimi. Zadaniem będzie ochrona stolicy kraju przed możliwymi atakami z powietrza.

Militarne zakupy

Do zbrojenia się Indii doszło także w zeszłym roku, kiedy po długich rozmowach z Rosją zawarto umowę na zakup rakiet S-400, które mają zostać dostarczone w latach 2020-2023. O ile NASAMS-II ma za zadanie ochraniać wyłącznie Delhi, o tyle S-400 sięgać będzie aż do sąsiadów, czyli Pakistanu i Chin.

NASAMS-II jest rozbudowanym systemem zawierającym między innymi pociski średniego zasięgu AIM-120 AMRAAM w kilku wersjach. Zawiera także stację radiolokacyjną. Przy użyciu jednej baterii możliwe jest zwalczenie 36 obiektów powietrznych w tym samym czasie.

Zewnętrzną ochronę Delhi stanowić będzie dwupoziomowy system obrony antyrakietowej (BMD), który przechwytuje obce pociski na wysokości od 15-25 km do 80-100 km. Kolejną warstwą będzie system rakiet S-400, którego zasięgi przechwytywania wynoszą 120, 200, 250 i 380 km. We wnętrzu znajdzie się system rakietowy średniego zasięgu ziemia-powietrze Barak-8. Nad całym NASAMS zostanie rozciągnięta ochrona krajowego systemu Akash (’akaś” w języku hindi oznacza „powietrze, przestworza”) z zasięgiem 25 km.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here