Efekty walki z zanieczyszczeniem powietrza w Chinach

2704

Państwo Środka w ostatnich latach stara się stawić czoło problemowi zanieczyszczenia powietrza. Chiny postawiły przede wszystkim na zamknięcie i modernizację starszych fabryk oraz wprowadzanie nowych norm emisji. Według doniesień Greenpeace i AirVisual, Pekin wypadł z pierwszej setki najbardziej zanieczyszczonych miast w Azji w ostatnich latach. Średni poziom zanieczyszczenia w chińskich miastach spadł o 10% w latach 2017–2018. Szanghaj, jako największe miasto i stolica finansowa kraju, również poczynił postępy w dziedzinie ochrony środowiska takie jak przyjęcie rygorystycznych przepisów dotyczących recyklingu.

Protesty w  Wuhan

Na globalnej liście AirVisual Wuhan nie należy do najbardziej zanieczyszczonych miast w Państwie Środka. Jednak mimo to, mieszkańcy pozostają bezsilni. W ostatnich tygodniach miały miejsce dosyć poważne protesty, w związku z planami budowy nowej spalarni śmieci.
Tysiące ludzi wyruszyło na ulice miasta w ciągu dwóch tygodni w czerwcu i lipcu, wzywając tym samym do zawieszenia planów budowy. Ludzie trzymali w ręku banery z hasłami takimi jak: „nie chcemy być truci, potrzebujemy po prostu oddychać świeżym powietrzem.”
Jeden z mieszkańców, który uczestniczył w proteście dodał: „Jesteśmy w obawie, że budowa jest zbyt blisko strefy zamieszkania”. Z kolei, inni obywatele wyrazili swój niepokój, że emisje mogą znacznie pogorszyć zanieczyszczenie powietrza i mieć negatywny wpływ na zdrowie mieszkańców. Lokalni urzędnicy byli bardzo zaskoczeni skalą i rozmiarem protestów. Zdjęcia i filmy, które zostały udostępniane w mediach społecznościowych pokazały, że duże tłumy maszerują po ulicach w pobliżu miejsca, w którym zakład ma zostać zbudowany. Policja starała się walczyć z zaistniałą sytuacją, aresztując protestujących. Rząd od tego czasu zawiesił budowę zakładu. Mieszkańcy wstrzymali protesty, natomiast policja dalej sprawuje tam nadzór.

Zmiany w dobrym kierunku

Od 2008 roku Chiński rząd wydał ogromną ilość energii oraz pieniędzy na rozwiązanie problemu jakości powietrza w kraju. W 2014 roku Chiński premier Li Keqiang ogłosił nawet „wojnę z zanieczyszczeniem”. Protesty, takie jak w Wuhanie, wskazują na duże zainteresowanie mieszkańców kwestią jakości środowiska. Zanieczyszczenie powietrza pozostanie jednak dużym problemem w Chinach jeszcze przez wiele lat.

PODZIEL SIĘ
Studentka na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Główny obszar zainteresowań to praktyka języka chińskiego. Interesuje się również specyfiką kultury biznesu w Chińskiej Republice Ludowej oraz bacznie obserwuje rynek pracy w Europie i w Azji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here