Chiny i Wietnam podnoszą więzi na nowy poziom

1802

Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping spotkał się w piątek 12 lipca z wizytującą w Pekinie przewodniczącą Zgromadzenia Narodowego Wietnamu Nguyen Thi Kim Ngan. Przewodniczący Xi wezwał do promowania przyjaźni i pogłębienia współpracy pomiędzy państwami.

Chiny i Wietnam obchodzą 70. rocznicę nawiązania relacji dyplomatycznych w przyszłym roku. Z tej okazji Xi wezwał do pozostania wiernym swoim pierwotnym aspiracjom, spojrzenia na szerszy obraz, kontynuowania swojej przyjaźni i przede wszystkim wzmocnienia swojej współpracy. Powiedział: ,,Nasze dwie partie powinny wzmocnić wymianę poglądów na temat zarządzania partią i państwem. Uczyć się wzajemnie teoretycznych innowacji, aby w ten sposób móc utrzymać ich żywotność i wspólnie popychać naprzód socjalistyczną sprawę.”

Przewodniczący Chin Xi powiedział, że oba kraje powinny wzmocnić integrację strategii rozwoju i kontynuować wysiłki na rzecz wspólnego budowania inicjatywy jednego pasa i jednej drogi oraz tzw. ,,Two Corridors, One Economic Circle”. Wezwał również obie strony do zwiększenia wymiany międzyludzkiej, aby przekazać ich przyjaźń z pokolenia na pokolenie.
W kwestii morskich, prezydent podkreślił, że ChRL i Wietnam powinni działać zgodnie z podstawowymi interesami obu krajów i ich narodów.

Xi poprosił także obie strony o poprawę koordynacji i współpracy w sprawach międzynarodowych dla ich wspólnych interesów.

Prezydent wezwał Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych i Zgromadzenie Narodowe Wietnamu do dalszej wymiany i współpracy oraz do cięższej pracy w kierowaniu opiniami publicznymi i promowaniu wzajemnego zrozumienia między narodami w celu umocnienia ich bliskich, przyjacielskich stosunków.

Kurtuazyjna wizyta

Ze swojej strony Nguyen Thi Kim Ngan, powiedziała, że zawsze będzie pamiętać o bardzo cennym wsparciu oraz pomocy ze strony chińskich towarzyszy.

Dodatkowo zaznaczyła, że Wietnam uważa, że chińscy towarzysze osiągną znaczące cele rozwojowe ustalone na XIX Zjeździe Krajowym Komunistycznej Partii Chin.

Ngan oznajmiła, że Wietnam jest gotów współpracować z Chinami. Chce podążać za wytycznymi strategicznego konsensusu osiągniętego przez przywódców obu partii i obu krajów. Co więcej, stanowczo popiera wspieranie się nawzajem na drodze socjalistycznej, kontynuowanie tradycyjnej przyjaźni. Wyraża również aprobatę na pogłębienie wzajemnej współpracy i skuteczne zarządzanie różnicami, aby przyspieszyć ich dwustronne wszechstronne partnerstwo strategiczne współpracy.

 

PODZIEL SIĘ
Studentka na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Główny obszar zainteresowań to praktyka języka chińskiego. Interesuje się również specyfiką kultury biznesu w Chińskiej Republice Ludowej oraz bacznie obserwuje rynek pracy w Europie i w Azji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here