Wizyta premiera Morawieckiego w Japonii

1055

Premier Mateusz Morawiecki odbył dwudniową wizytę w Japonii, gdzie spotkał się z premierem Shinzo Abe. Liderzy zgodzili się na kontynuację i zacieśnianie współpracy i partnerstwa, zwłaszcza w przypadku energetyki i infrastruktury. 

Wśród podejmowanych tematów znalazła się kwestia budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, elektrownie węglowe, atomowe i wodorowe.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że polski klimat inwestycyjny będzie sprzyjać dalsze współpracy, a „Polska będzie potrzebowała tak dobrego partnera jak Japonia”.

„Dzisiaj razem z Polską, która coraz bardziej zyskuje na ważności w Europie z jej solidnym wzrostem gospodarczym, zgodziliśmy się dalej zacieśniać naszą współpracę” -Shinzo Abe

Shinzo Abe nawiązał do rocznicy 100-lecia zawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Japonią, która miała miejsce w 2019 roku, by podkreślić, że zamierza kontynuować współpracę z krajami Grupy Wyszehradzkiej. Polska i Japonia są także solidarne w kwestii programu atomowego Korei Północnej,

Wizyta premiera obejmowała m.in. spotkanie z przedstawicielami Nippon Keidanren, największej organizacji biznesowej w kraju. Polska Agencja Inwestycji i Handlu zorganizowała serię spotkań z przedsiębiorcami z Polski i Japonii, podczas których podejmowano tematy planowanych inwestycji ocenianych na ok. 6 mld zł. Zgodnie z danymi NBP, wartość japońskich inwestycji w Polsce w 2018 roku wynosiła 955 mln dolarów.

W następnej kolejności Mateusz Morawiecki spotkał się z parą książęcą, w tym z Akishino, młodszym bratem cesarza Naruhito. Później wziął udział w formalnej kolacji z premierem Shinzo Abe.

Podczas trwania spotkań z przedstawicielami japońskiego biznesu prezes konglomeratu Toshiba Toru Cubo zapowiedział otworzenie w Gnieźnie pierwszego w Europie zakładu produkcyjno-dystrybucyjnego. Jednostka, której wybudowanie zostało oszacowane na koszt ok. 100 mln zł, ma działać od 2020 roku.

PODZIEL SIĘ
mm
Specjalistka w sprawach Japonii i Korei związana z Uniwersytetem Jagiellońskim i Instytutem Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Pasjonatka japońskiej historii, polityki i kinematografii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here