Wykład Khin Zaw Win o nacjonalizmie w Indiach i Birmie

1896

Niestety, z powodu zarządzenia Rektora UJ nr 24/2020 odwołującego wszystkie wydarzenia w UJ z dniem 10.03.2020 na podstawie zagrożenia koronawirusem, wykład Khin Zaw Win zostaje odwołany

Puls Azji i Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ zapraszają na wykład jednego z najsłynniejszych birmańskich dysydentów, doktora Khin Zaw Win, dnia 11 marca (środa) o godz. 16.45 w sali 103 w IBiDW UJ, ul. Oleandry 2a. Tematem wykładu będzie odradzający się nacjonalizm w Indiach i Birmie („Resurgent nationalism in India and Myanmar”).

Khin Zaw Win to jeden z najsłynniejszych i najważniejszych birmańskich intelektualistów. To były więzień polityczny, który spędził 11 lat za kratami głosząc wolność słowa (Amnesty International nadała mu tytuł „więźnia sumienia”). Po wyjściu z zamknięcia pozostał bezkompromisowy zarówno wobec reżimu wojskowego, jak i opozycyjnej Narodowej Ligi na rzecz Demokracji (NLD) pod przywództwem Aung San Suu Kyi. Był głównym przedstawicielem tzw. „trzeciej siły” usiłującej znaleźć rozwiązanie polityczne poza konfliktem armia birmańska-NLD.

Obecnie Khin Zaw Win jest dyrektorem pozarządowego Instytutu Thampadipa, krytykiem zarówno rządzącej NLD jak i współrządzącej armii oraz jednym z bardzo niewielu Birmańczyków wspierających prześladowaną w tym kraju muzułmańską mniejszość Rohingya. Przede wszystkim jest kwintesencją birmańskiego intelektualisty: oryginalnym myślicielem idącym pod prąd poprawności politycznej zarówno w swoim kraju jak i poza jego granicami. Jest głosem szlachetnej Birmy.

Serdecznie zapraszamy na wykład!

 

 

PODZIEL SIĘ
mm
dr hab. nauk społecznych UJ, adiunkt w IBiDW UJ, autor ośmiu książek, w tym dwóch bestsellerów naukowych ("Niedźwiedź w cieniu smoka. Rosja-Chiny 1991-2014"; "Pani Birmy.Biografia polityczna Aung San Suu Kyi") oraz prac międzynarodowych, m.in. "Russia and China. A Political Marriage of Convenience" (Oppladen-Berlin-Toronto 2017) i "A Political Biography of Aung San Suu Kyi" (Routledge: London-New York 2020)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here