Japonia znosi obostrzenia w ruchu międzynarodowym

2112

Według gazety Yomiuri Shimbun, Japonia planuje znieść obostrzenia dla podróżujących z dwunastu krajów, w tym dla podróżujących z Chin. Od wybuchu epidemii koronawirusa Japonia zezwalała na wjazd tylko niektórym osobom ze statusem stałego rezydenta i personelowi medycznemu i naukowemu.

Ograniczenia wjazdu, które zostały wprowadzone 3 kwietnia jako tymczasowe środki bezpieczeństwa, uniemożliwiły podróżowanie tysiącom ludzi, zarówno stale mieszkającym w Japonii, jak i obcokrajowcom. W trudnej sytuacji zostały postawione szczególnie osoby ubiegające się o wjazd do kraju na podstawie wiz, gdyż wraz z kwietniowym postępowaniem wszelkie procesy związane z ubieganiem się o przedłużenie pozwolenia na pobyt zostały wstrzymane.

Biznes wraca na tory

W związku z dotychczasowymi ograniczeniami dotyczącymi podróżowania, mieszkańcom 159 krajów odmawiano wjazdu do Japonii. Kraj po raz pierwszy zdecydował się na złagodzenie obostrzeń pod koniec sierpnia, kiedy zezwolono obcokrajowcom z wizami rezydenckimi na ubieganie się o pozwolenie na ponowny wjazd. Jednak zezwolenie na wjazd dla nowo przybyłych było dalej mocno ograniczane.

We wrześniu kraj zdecydował się także na wznowienie podróży biznesowych do kilku krajów, w tym m.in. do Tajlandii i zniósł restrykcje dla długoterminowych mieszkańców, głównie zagranicznych pracowników z Tajwanu, Malezji, Kambodży, Laosu i Myanmaru, pozwalając im na podróżowanie pomiędzy Japonią i krajami pochodzenia.

Inne kraje, dla których Japonia planuje zniesienie zakazu wyjazdów to m.in. Australia, Korea Południowa, Malezja, Nowa Zelandia, Singapur, Tajwan i Wietnam.

Pozwolenie na wjazd nie dla turystów

Od 1 października, rząd zezwala obcokrajowcom, planującym pozostać w Japonii przez trzy miesiące lub dłużej, na wjazd do kraju. Dokładny limit przyjezdnych nie został jeszcze potwierdzony, jednak na ten moment rozważana jest możliwość wpuszczania do Japonii do tysiąca podróżujących dziennie.

Osoby, które będą miały możliwość wjazdu na teren kraju, to przede wszystkim studenci, zagraniczni lekarze i przedsiębiorcy, przy czym osoby podróżujące służbowo na okres krótszy także będą miały możliwość pozostania na terenie Japonii. Zniesienie restrykcji nie dotyczy jednak turystów i większości osób chcących przebywać w kraju krócej niż 90 dni.

Od podróżnych będzie wymagane okazanie negatywnego testu na Covid-19, przeprowadzonego zarówno przed wyjazdem jak i po przyjeździe do Japonii. Oprócz tego sponsorzy przyjezdnych, tacy jak wspierające ich organizacje czy pracodawcy,  będą zobligowani do zapewnienia swoim pracownikom miejsca do samoizolacji, która ma trwać czternaście dni. Wymaga się, by w tym czasie przybywający do kraju nie korzystali z transportu publicznego.

Dalsze zmiany w drodze

Trzy główne lotniska w Japonii – międzynarodowe lotnisko Narita pod Tokio, Lotnisko Haneda w Tokio i międzynarodowe lotnisko Kansai w Osace – łącznie są w stanie wykonać do 10 tysięcy testów typu PCR dziennie, czyli dziesięciokrotnie więcej niż dozwolona ilość podróżujących. W związku z tym Premier Yoshihide Suga nakazał zwiększenie ruchu międzynarodowego w najbliższej przyszłości, by w pełni wykorzystać możliwości testowe lotnisk.

Rząd Japoński zastanawia się także nad możliwością zniesienia obowiązkowej kwarantanny dla powracających osób, które podróżowały służbowo, pod warunkiem przedstawienia „planu działania”, zawierającego m.in. listę miejsc pobytu w przeciągu następnych dwóch tygodni oraz trasy podróży. Mimo zwolnienia z samoizolacji osoby te ciągle będą musiały powstrzymywać się od korzystania z komunikacji miejskiej. Ostateczna decyzja powinna zostać podjęta przez rząd do końca miesiąca.

Także mieszkańcy Singapuru i Korei Południowej będą mieli możliwość podróżowania do Japonii bez konieczności przebywania w izolacji. W ramach umowy między Tokio a Seulem, obywatele krajów podróżujący w celach służbowych będą mogli pominąć obowiązkową kwarantannę, jeśli otrzymają negatywny wynik na koronawirusa i przedstawią odpowiednim władzom trasę ich podróży po kraju.

 

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here